Close

Od czego zależy cena druku 3D?

  • Home
  • Blog
  • Od czego zależy cena druku 3D?

Technologie przyrostowe cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, ta metoda wytwarzania pozwoliła wielu przedsiębiorstwom na spore oszczędności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, od czego uzależniona jest cena druku, przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśnimy nie tylko, co decyduje o koszcie, ale także jak dzięki tej metodzie możesz oszczędzić i czy warto zaopatrzyć się we własny sprzęt.

Czy istnieje cennik druku 3D?

Jesteśmy przyzwyczajeni do podanych, z góry ustalonych cen towarów i usług. Dlatego też przeważnie oczekujemy, że np. na stronie internetowej usługodawcy znajdziemy zakładkę z cennikiem, który pozwoli nam zorientować się, ile kosztuje usługa, którą jesteśmy zainteresowani. Są jednak takie usługi, które ze względu na złożoność i wielość czynników mających wpływ na finalną wartość, wymagają wyceny indywidualnej. Tak bez wątpienia jest w przypadku druku 3D. Aby poznać dokładną cenę usługi, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z usługodawcą, przesyłając model elementu, który chcemy wydrukować. Poznawszy szczegóły projektu i nasze oczekiwania, eksperci będą mogli podać koszt usługi. A czy nie można tego uprościć, aby w kilka chwil poznać cenę i zamówić wydruk? Oczywiście, można. Profesjonalne firmy świadczące usługi w zakresie wydruku 3D udostępniają programy, które w kilka minut pozwalają wycenić koszt wydruku. Wystarczy tylko wgrać model 3D w określonym formacie i już za chwilę wiemy, ile musimy zapłacić.

Jakie czynniki wpływają na cenę wydruku 3D?

Na cenę wykonania modelu w technologii addytywnej wpływają przede wszystkim parametry wydruku, głównie wykorzystany materiał, jego zużycie związane z wielkością obiektu i rodzajem wypełnienia, czy wysokością warstwy, a także to, ile sztuk potrzebujemy wydrukować. Drugim ważnym kryterium jest rodzaj zastosowanej technologii (MJF, SLA/LFS, FDM) i czas druku, czyli roboczogodziny pracy drukarki. Do tego dochodzą koszty przygotowania wydruku, czyli odpowiedniego ustawienia maszyny (np. temperatury, czy prędkości i innych parametrów).

Podając powyższe czynniki wpływające na kształt ceny, zakładamy, że dysponujesz już gotowym modelem. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli chcesz skorzystać z usług dodatkowych, jak przygotowanie, czy optymalizacja modelu CAD albo ewentualnego skanowania 3D, czy inżynierii odwrotnej do skonstruowania cyfrowego modelu 3D, musisz uwzględnić dodatkowe koszty. Ich przedział jest również bardzo szeroki, dlatego najlepiej bezpośrednio zwrócić się do wykonawcy, który po określeniu Twoich potrzeb, jest w stanie przygotować optymalną propozycję zarówno pod względem kosztów, jak i innych parametrów.

Co oszczędzasz, korzystając z technologii addytywnych i dlaczego warto zlecić wydruk firmie zewnętrznej?

Kalkulując koszty związane z procesem wytwarzania, zawsze ostatecznie dochodzimy do zasadniczej kwestii, czyli pytania o opłacalność wybranej metody. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia we współpracy z klientami z różnych branż, możemy powiedzieć, że wybór technologii addytywnych do wyprodukowania obiektu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, gdy zależy nam na obniżeniu kosztów i skróceniu czasu wykonania. Pieniądze i czas to dwie największe oszczędności, jakie gwarantuje druk 3D w porównaniu z tradycyjnymi technologiami wytwarzania. Doskonale sprawdza się szczególnie wówczas, gdy nie zależy nam na produkcji seryjnej i bardzo wysokiej jakości powierzchni, ale za to priorytetem jest możliwość tworzenia wyjątkowo zaawansowanych geometrii.

Przy kalkulacji kosztów, warto rozważyć, czy bardziej opłaca się zakup własnej drukarki 3D, czy zlecanie wydruków firmie zewnętrznej. Drukarkę 3D można kupić nawet za niewielkie pieniądze, jednak nie będzie to sprzęt klasy przemysłowej, a jego możliwości będą nieporównywalnie mniejsze. Z kolei stworzenie profesjonalnego parku maszynowego wiąże się z bardzo dużymi nakładami. Jeśli z wydruku 3D korzystasz okazjonalnie, inwestycja w urządzenie również nie będzie się kalkulować. Musisz pamiętać, że maszyna to nie wszystko, do tego dochodzą koszty przeszkolenia w zakresie obsługi, czy zatrudnienia doświadczonego operatora. Wiele firm, nawet dużych koncernów, dochodzi do wniosku, że zlecenie wydruku na zewnątrz w ostatecznym rozrachunku jest po prostu bardziej opłacalne.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla Ciebie przydatne w kalkulacji i optymalizacji kosztów. To w końcu względy ekonomiczne są jednym z najważniejszych czynników, które decydują o zasadności przedsięwzięcia.

Skip to content