Close

Samodzielny druk 3D, a zlecenie projektu profesjonalnej firmie

  • Home
  • Blog
  • Samodzielny druk 3D, a zlecenie projektu profesjonalnej firmie

W ciągu ostatnich lat druk przestrzenny stał się popularnym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Możliwości tej innowacyjnej technologii są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki, w tym między innymi w szeroko pojętym przemyśle, medycynie i edukacji. Dynamiczny rozwój branży druku 3D sprawił, że nieosiągalne kiedyś dla zwykłego konsumenta urządzenia, są obecnie zdecydowanie mniej kosztowne i stosunkowo łatwo dostępne. Kompaktowe modele mogą być wykorzystywane bez konieczności posiadania dedykowanych pomieszczeń lub innej, specjalistycznej infrastruktury. Czy warto zdecydować się na zakup drukarki 3D do użytku domowego? Jakie zalety ma natomiast usługa profesjonalnego druku addytywnego oferowana przez profesjonalne branżowe firmy?

Na czym polega druk 3D?

Głównym zamysłem druku addytywnego jest wytwarzanie w sposób przestrzenny, czyli w trzech wymiarach. Innowacyjna technologia pozwala na tworzenie modeli i produktów o dowolnej, w tym także nietypowej oraz zaawansowanej geometrii. Rolę materiałów produkcyjnych pełnią filamenty, czyli odpowiednio przystosowane do tego celu włókna tworzyw sztucznych. W najczęściej stosowanych metodach, po roztopieniu przez głowicę drukującą, warstwy materiału są precyzyjnie nanoszone na drukowany element, aż do uzyskania zaprojektowanej formy.

Proces drukowania przebiega z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, co umożliwia niezwykle dokładną oraz stosunkowo szybką realizację projektu. Wyroby druku przestrzennego znajdują zastosowanie w wielu branżach gospodarki, między innymi jako modele prototypowe, gotowe elementy konstrukcyjne, wzory odlewnicze i protetyczne oraz różnego typu przyrządy produkcyjne.

Czy domowa drukarka 3D ma sens?

Decydując się na kupno kompaktowej drukarki 3D, trzeba zazwyczaj liczyć się ze sporym wydatkiem. Należy pamiętać o kosztach eksploatacji, bo cena materiałów zaczyna się zazwyczaj od kilkunastu, a kończy na kilkudziesięciu złotych za rolkę filamentu. Z uwagi na niemały koszt urządzenia, przed zakupem warto rzetelnie zapoznać się z możliwościami, jakie niesie ze sobą sprzęt tego typu. Domowa drukarka 3D pozwala przede wszystkim na samodzielne wytwarzanie makiet, modeli, części maszyn, narzędzi oraz różnego rodzaju elementów mogących pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Możliwości oferowane przez urządzenie tego typu z pewnością docenią majsterkowicze, graficy, projektanci, architekci oraz nauczyciele i pracownicy nowoczesnych placówek edukacyjnych.

Poza licznymi zaletami, przed zakupem drukarki 3D przeznaczonej dla indywidualnych konsumentów, trzeba niestety wziąć pod uwagę pewne często spotykane, niedogodności. Tanie urządzenia są w większości przypadków dostarczane jako zestawy do samodzielnego montażu, wymagające dodatkowo kalibracji stołu i głowicy, co zazwyczaj przerasta możliwości przeciętnego konsumenta. Często występującym problemem są też wady wrodzone sprzętu oraz braki w wyposażeniu, mocno utrudniające lub nawet uniemożliwiające korzystanie z domowej drukarki 3D. Nie sposób nie wspomnieć o dość głośnej pracy urządzenia oraz możliwie szkodliwych oparach wydzielanych przez drukarkę w trakcie przetapiania filamentów. Podstawową kwestią jest jednak wymóg posiadania cyfrowego modelu 3D elementu, który chcemy wytworzyć. Pomimo milionów detali udostępnionych w Internecie, przypadki, gdzie konkretny, interesujący nas model nie jest dostępny, są częstsze, niż mogłoby się wydawać.

Liczne korzyści profesjonalnego druku 3D

W porównaniu ze zdecydowanie tańszymi drukarkami 3D do użytku domowego specjalistyczny sprzęt, którym dysponują firmy branżowe, charakteryzuje się prawdziwą niezawodnością oraz niezwykłą wręcz precyzją. Decydując się na zlecenie projektu profesjonalnemu usługodawcy, można liczyć na najwyższą końcową jakość oraz seryjną spójność produkowanych części. Doświadczenie specjalistów oraz dostępność sprzętu o różnorodnej charakterystyce i właściwościach produkcyjnych pozwala na zaprojektowanie i wyrób elementów ściśle dopasowanych do potrzeb klienta. Elementy są wytwarzane bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym, co przekłada się na znacznie mniejszy nakład czasu i pieniędzy.

Pomimo powszechnej dostępności kompaktowych drukarek 3D, w przypadku większości projektów, zdecydowanie warto zdać się na fachowców dysponujących zaawansowanym sprzętem. Z uwagi na liczne korzyści gwarantowane przez profesjonalne technologie druku 3D, najczęściej okazuje się to być pewniejszym, a do tego korzystniejszym finansowo rozwiązaniem.

Skip to content