Close

Co można wydrukować przy pomocy drukarki 3d?

  • Home
  • Blog
  • Co można wydrukować przy pomocy drukarki 3d?

Ta technologia otwiera nieskończone możliwości tworzenia niemal każdego obiektu, o którym można pomyśleć! W poniższym artykule przybliżymy szeroki wachlarz przedmiotów, jakie da się wykonać dzięki drukarkom 3D. Przeczytaj i dowiedz się, jak to rewolucyjne rozwiązanie wykorzystuje się już dziś w medycynie, architekturze, przemyśle czy nawet gastronomii i co jeszcze można drukować w ten sposób.

Proste plastikowe obiekty

Podstawową funkcją omawianych urządzeń jest tworzenie prostych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak plastik. Są to zazwyczaj niewielkie obiekty o nieskomplikowanych kształtach. Do najpopularniejszych tego typu wydruków należą:

  • elementy dekoracyjne – figurki, zawieszki, breloki itp.,
  • uchwyty i stojaki – na telefony, tablety, akcesoria biurowe,
  • pojemniki – pudełka, koszyki, organizery,
  • zabawki i puzzle,
  • proste narzędzia – szczypce, otwieracze do butelek.

Takie rzeczy można wydrukować bez dostępu do zaawansowanych drukarek 3D. Da się je zrobić przy użyciu podstawowych i niedrogich urządzeń, takich jak np. modele FDM. Materiałem wykonania najczęściej jest plastik w postaci żyłek lub granulatu. Proces drukowania jest względnie szybki i odbywa się bez dodatkowej obróbki. Proste, plastikowe przedmioty to idealny początek przygody z tą technologią, ale jej możliwości są znacznie większe.

Części zamienne i prototypy

Szybkie i tanie tworzenie prototypów nowych produktów bez konieczności uruchamiania kosztownej produkcji seryjnej. Oto odpowiedź na pytanie, co można wydrukować i zrobić na drukarce 3D. Generowanie pierwotnych wersji różnorakich wyrobów pozwala przetestować ich działanie i wygląd przed wdrożeniem do masowej produkcji. Prototypy można drukować z różnych materiałów, dzięki czemu zyskuje się realistyczny obraz finalnego przedmiotu.

Kolejnym zastosowaniem jest wykonywanie części zamiennych do istniejących maszyn. Jeśli producent nie oferuje już danego elementu, można go wydrukować, co umożliwia drukarka 3D. Dotyczy to zarówno sprzętu AGD, jak i bardziej skomplikowanych urządzeń przemysłowych. Skraca to przestoje w pracy i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Druk tego rodzaju ułatwia firmom optymalizowanie procesów produkcyjnych i serwisowych oraz redukowanie kosztów działalności.

Sprzęt elektroniczny i mechaniczny

Omawiane urządzenia wykorzystuje się do wytwarzania bardziej złożonych sprzętów mechanicznych i elektronicznych. Co drukuje drukarka 3D? Takie przedmioty jak m.in. obudowy, ramki czy wsporniki z tworzyw sztucznych. Często łączy się je następnie z gotowymi podzespołami elektronicznymi. Innym zastosowaniem jest tworzenie prostych części mechanicznych, jak koła zębate, wałki, rolki. Można je zrobić z wytrzymałych tworzyw.

Co ważne, w drukarce 3D można drukować nietypowe obudowy dla urządzeń elektronicznych, które są ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb. Za pomocą tej technologii da się wykonać np. obudowę aparatu fotograficznego z ergonomicznym uchwytem.

Modele architektoniczne i anatomiczne

Precyzyjne odwzorowanie skomplikowanych modeli obiektów w skali 1:1 to kolejne zastosowanie trójwymiarowego druku. Dzięki temu jest używany m.in. w architekturze do tworzenia modeli projektowanych budynków. Przedmioty, które można wydrukować z drukarki 3D, pozwalają architektom i inwestorom na obejrzenie budynku i sprawdzenie rozwiązań projektowych przed rozpoczęciem budowy.

Druk tego rodzaju wykorzystuje się także do tworzenia modeli anatomicznych części ciała człowieka, np. kości, narządów lub całych organów. To niezwykle pomocne dla studentów medycyny, którzy mogą poznawać anatomię na modelach odwzorowujących rzeczywistą budowę ciała.

Co jeszcze można zrobić na drukarce 3D? Ułatwia ona planowanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, ponieważ lekarze drukują modele narządów pacjenta na podstawie obrazów z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W ten sposób symulują przebieg operacji na modelu przed przystąpieniem do rzeczywistych działań.

Żywność

Również przemysł spożywczy posługuje się drukiem trójwymiarowym. Powstają już drukarki 3D, które drukują zarówno przedmioty, jak i proste ciastka, czekoladki czy nawet pizzę. Choć na razie wykorzystanie tej technologii w gastronomii ma raczej charakter eksperymentalny i rozrywkowy, być może w przyszłości stanie się bardziej powszechne.

Druk trójwymiarowy daje duże możliwości personalizacji potraw. Klienci restauracji czy cukierni mogliby w łatwy sposób projektować własne dania i desery, np. ciasta urodzinowe z indywidualnymi napisami i ozdobami. To ciekawy sposób użycia technologii druku do nadania potrawom wyjątkowego, spersonalizowanego charakteru.

A gdyby tak drukować na drukarce 3D posiłki dostosowane do indywidualnych potrzeb żywieniowych, np. dla osób starszych, chorych lub sportowców? Technologia druku 3D pozwalałaby zrobić dania o precyzyjnie określonym składzie odżywczym i kaloryczności.

Szanse i wyzwania dla drukarek 3D

Pomimo dużego potencjału wciąż istnieją pewne wyzwania związane z zastosowaniem tej technologii. W przemyśle spożywczym problemem jest zapewnienie odpowiednich standardów higieny i bezpieczeństwa żywności. Z kolei w innych dziedzinach pewnym ograniczeniem może być relatywnie niska wytrzymałość materiałów, z jakich wykonuje się modele. Dopiero pokonanie tych przeszkód pozwoli na szersze wykorzystanie drukarek 3D, aby można było wydrukować przedmioty, które dzisiaj trudno sobie wyobrazić.

Skip to content