Close

Jak zaprojektować wydruk 3D?

  • Home
  • Blog
  • Jak zaprojektować wydruk 3D?

Drukowanie trójwymiarowe pozwala urealnić nawet bardzo skomplikowane i oryginalne pomysły. Dzięki profesjonalnym urządzeniom możliwe jest przeniesienie kreatywnych projektów komputerowych do rzeczywistości. Aby tak się jednak stało, najpierw należy stworzyć odpowiedni szkic. Sprawdź, jak zrobić model do drukarki 3D.

Drukarka 3D – jak zrobić projekt? Zacznij od oprogramowania

Modelowanie trójwymiarowe pozwala na stworzenie fascynujących rzeczy. Na początku może wydawać się skomplikowane, ale w miarę tworzenia kolejnych projektów i zdobywania doświadczenia staje się dużo prostsze. Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniego oprogramowania do projektowania i tworzenia wydruków.

W czym projektować wydruki 3D? Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych programów, takich jak m.in. AutoCAD, Blender, Solid Works, Solid Edge, Fusion 360, Simplify3D czy kreator firmy Microsoft. Możesz wypróbować kilka aby sprawdzić, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Osobom początkującym zaleca się skorzystanie z łatwych w obsłudze programów do druku o intuicyjnym interfejsie.

Modelowanie 3D do druku: stwórz plan projektu

Kolejnym etapem w modelowaniu trójwymiarowym jest opracowanie planu projektu. Możesz przejrzeć dostępne w sieci zbiory fotografii, dzieła kreatorów szablonów 3D i witryny internetowe aby sprawdzić, jakie modele wydruków w drukarce są już dostępne. To pomoże Ci zainspirować się, a następnie stworzyć własny, unikalny szkic. Zanim zaczniesz modelowanie 3d do druku, wskaż też wymiary, funkcje i materiały, jakie wykorzystasz do stworzenia wydruku.

Zaprojektuj model 3D

Gdy już wiesz, co powinien zawierać Twój szkic modelu trójwymiarowego, możesz rozpocząć projektowanie. Jak zrobić projekt do drukarki 3D? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • precyzyjnie łącz krawędzie – upewnij się, że wszystkie krawędzie są dokładnie połączone, dzięki czemu tworzą jedną sieć linii siatki, a nie dwie oddzielne. Aby to sprawdzić, możesz stworzyć wizualizację, przesuwając narożnik – obie powierzchnie będą się ruszały jeśli krawędź będzie zamknięta, z kolei w przypadku niepołączonych krawędzi poruszy się tylko jedna powierzchnia. Pamiętaj również, aby jedna krawędź łączyła tylko dwie (nie więcej) ściany;
  • zapobiegaj krzyżowaniu się trójkątów – jeśli trójkąty się zderzają, czasami może to prowadzić do trudności w druku w przypadku FDM. Najlepiej nie dopuść do jakichkolwiek kolizji wielokątów podczas modelowania. Jeśli jednak pojawią się takie zderzenia, usuń je ręcznie;
  • nie twórz powłok drugiego rzędu – niektóre operacje, takie jak skalowanie modelu trójwymiarowego, mogą prowadzić do tworzenia zbędnych objętości, czyli tzw. powłok drugiego rzędu. Mogą one wpłynąć negatywnie na jakość wydruku i zwiększyć koszty. Ponadto niepotrzebne struktury mogą łączyć się z innymi modelami albo strukturami modelu rzeczywistego w czasie druku, przez co produkt końcowy stanie się bezużyteczny;
  • zamykaj powierzchnie – powierzchnie łącz w jedną bryłę, dbając o to, aby były one zamknięte. W projekcie nie powinno być dziur, czyli brakujących wielokątów;
  • nie dopuść do nakładania się wielokątów – sprawdź, czy w Twoim szkicu trójkąty nie nakładają się na siebie. To istotne, ponieważ podczas pracy drukarki niektóre obszary mogą być naświetlane wielokrotnie, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń wydruku.

Podczas modelowania w pełnym kolorze ważne jest nie tylko stworzenie odpowiedniego trójwymiarowego modelu do druku, ale też zawarcie konkretnych danych na temat barwy i tekstury. Jak zaprojektować druk 3D w kolorze? Przede wszystkim zwróć uwagę na format, w jakim należy zapisać szkic. Informacje dotyczące m.in. kolorystyki znajdują się w plikach w formatach VRML, 3MF czy OBJ. W czasie pracy korzystaj z różnych narzędzi dostępnych w wybranym oprogramowaniu. Dodawaj kolory i szczegóły, co pozwoli Ci stworzyć przedmiot o wyjątkowym charakterze.

Bądź twórczy i nie bój się eksperymentować aby uzyskać pożądany rezultat. Pamiętaj, że projektowanie może zająć trochę czasu, zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Wymaga również cierpliwości i staranności, ale efekty, które można otrzymać, są niesamowite.

Przygotuj projekt do druku 3D

Po zakończeniu projektowania należy przygotować model do wydrukowania. Przejrzyj go zatem pod kątem ewentualnych niedoskonałości i popraw je. Profesjonalny program powinien zawierać funkcję sprawdzania błędów, takich jak za cienkie elementy albo niespójności w zakresie geometrii. Zwróć na to uwagę, ponieważ obecność błędów może przełożyć się na nieprawidłowy efekt pracy drukarki.

Wykonaj wydruk 3D

Gdy zyskasz pewność, że projekt jest wolny od pomyłek, możesz wykonać wydruk 3D. W tym celu skorzystaj z profesjonalnego sprzętu. Jeśli nie posiadasz urządzenia, możesz zlecić usługę wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie. Wybierz również odpowiedni materiał, z którego wykonasz przedmiot. W kolejnym kroku wczytaj szkic do oprogramowania urządzenia drukującego trójwymiarowo i rozpocznij drukowanie. Czas pracy drukarki jest różny – zależy od stopnia skomplikowania danego szkicu, a także zastosowanego materiału.

Po zakończeniu drukowania sprawdź wykonany przedmiot pod kątem ewentualnych niedociągnięć. Jeśli zauważysz niedoskonałości, możesz je doszlifować ręcznie lub jeszcze raz wydrukować go w urządzeniu, wcześniej usuwając błędy projektowe.

Już wiesz, jak zaprojektować wydruk 3D!

Niemal nieograniczone możliwości i spektakularne efekty – to wszystko może zapewnić drukarka 3D. Jak zrobić projekt? Jego stworzenie nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i staranności, zwłaszcza przy pierwszych próbach modelowania. Dzięki przedstawionym wskazówkom zadanie to z pewnością będzie znacznie łatwiejsze.

Skip to content