Branża motoryzacyjna ciągle ewoluuje, a obecnie postęp technologiczny w tym sektorze jest szybszy niż kiedykolwiek. Zainteresowanie nowoczesnymi technologiami dotyczy nie tylko konsumentów, ale również producentów, którzy chcąc sprostać wymaganiom rynku, muszą sięgać po najbardziej zaawansowane rozwiązania. Choć druk 3D nie należy do najświeższych odkryć, bo rozwija się już od ponad 30 lat, to jednak dziś bez niego trudno wyobrazić sobie rozwój motoryzacji, która z powodzeniem korzysta z technologii addytywnych począwszy od etapu prototypowania. Postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule, jak bardzo różnorodne są możliwości zastosowania tej techniki.
Szybkie tworzenie funkcjonalnych prototypów
W przemyśle motoryzacyjnym budowa prototypu jest niezbędna do wprowadzenia części do produkcji. To właśnie na tym etapie inżynierowie mogą sprawdzić, czy koncepcja spełnia swoje założenia. Pierwszy wykonany zgodnie z dokumentacją egzemplarz po przeprowadzeniu badań i testów pozwala zweryfikować poprawność projektu. Dzięki możliwości obserwacji zaprojektowanego elementu w warunkach rzeczywistych konstruktorzy mogą dostrzec ewentualne błędy i skorygować je jeszcze przed wdrożeniem produkcji. Proces budowy prototypu jest z reguły kosztowny. I tu z pomocą przychodzą technologie addytywne, które są po prostu tanie, jeśli chodzi o wytworzenie jednostkowego egzemplarza, a przy tym pozwalają w krótkim czasie wydrukować w pełni funkcjonalną część, która posłuży do celów doświadczalnych. Przez to druk 3D staje się podstawowym narzędziem do zaprojektowania wysokiej jakości części samochodowych. Ta technologia umożliwia też stworzenie wizualnych prototypów całych modeli pojazdów w odpowiedniej skali w dowolnej kolorystyce, co jest szczególnie przydatne w pracach koncepcyjnych nad nowymi pojazdami.
Druk części do pojazdów
Technika druku trójwymiarowego pozwala też na tworzenie elementów finalnych do pojazdów samochodowych i produkcję części zamiennych. Nawet bardzo skomplikowane elementy mogą zostać wydrukowane szybko i dokładnie w takich ilościach, jak jest to potrzebne. Stosowane do druku filamenty są bardzo różnorodne i dopasowane do zastosowań motoryzacyjnych. Części mogą być drukowane nie tylko z tworzyw sztucznych, ale także z metalu, a po wydrukowaniu w razie potrzeby mogą być poddawane dodatkowym zabiegom, np. szlifowaniu, czy malowaniu. W druku 3D powstają drobne elementy, jak choćby przyciski wykorzystywane w kabinie pojazdu, ale też większe części, np. pokrywy silnika.
Tworzenie wyposażenia pojazdów specjalnych
Druk 3D świetnie sprawdza się w przypadku produkcji niskoseryjnej, dlatego często wykorzystywany jest w celu tworzenia elementów wyposażenia samochodów specjalnych, takich jak ambulanse, pojazdy policyjne, wojskowe, czy samochody wyścigowe, a nawet auta klasy premium, których sama karoseria dzięki oryginalnemu designowi wzbudza zachwyt miłośników motoryzacji. Tego typu pojazdy o specyficznej konstrukcji nie są wytwarzane na masową skalę i zastosowanie innych metod wytwarzania może okazać się znacznie bardziej kosztowne niż druk 3D.
Renowacja zabytkowych aut
Firmy zajmujące się renowacją zabytkowych pojazdów często mierzą się z problemem braku oryginalnych części zamiennych, które nieraz już od lat nie są produkowane i tym samym są trudne do zdobycia. I tu też z pomocą przychodzą możliwości, jakie oferuje druk 3D, a często najpierw inżynieria odwrotna, która na podstawie rzeczywistego obiektu pozwala zbudować jego model komputerowy, a następnie wydrukować brakujący element będący wierną kopią oryginału. Dzięki temu auto nie straci swojego oryginalnego, unikatowego wyglądu i wyjątkowego charakteru.
Powyższe obszary zastosowań drukarek 3D ilustrują jak ważna jest ich rola w dziedzinie motoryzacji i jak efektywne zastosowanie. Stąd twierdzenie, że druk 3D jest przyszłością tej branży, wcale nie jest przerysowane, ale jak najbardziej prawdziwe. Firmy, które decydują się na tę technologię bez wątpienia zyskują ogromną przewagę konkurencyjną nad innymi przedsiębiorstwami z sektora motoryzacyjnego.