TECHNOLOGIA FDM
Szybkie prototypowanie i uniwersalna produkcja seryjna
FDM to najpopularniejsza metoda wytwarzania przyrostowego, polegająca na warstwowym nakładaniu termoplastycznych tworzyw sztucznych — zgodnie z obliczonymi komputerowo ścieżkami druki. Szeroki wybór dostępnych materiałów zapewnia wysoką uniwersalność metody oraz pozwala na obniżenie kosztów produkcji i prototypowania.
Główne zalety
|
Zastosowanie
|
Materiały |
Stratasys
Zaawansowane możliwości produkcyjne
Wielomateriałowa drukarka Stratasys Fortus 450 mc pozwala w szybkim tempie wytworzyć nawet skomplikowane projekty 3D, z zachowaniem powtarzalności druku i dokładności wymiarowej. Zaawansowane systemy produkcyjne i patenty technologiczne Stratasys gwarantują bezkonkurencyjną jakość projektów.
Potrzebujesz wydruku 3D?
Dowiedz się więcej o naszych technologiach i oferowanych usługach. Skontaktuj się z nami — porozmawiajmy o Twoim projekcie!
FDM (Fused Deposition Modeling) jest obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych technologii przyrostowych na świecie, co potwierdza ogromna ilość zainstalowanych systemów korzystających z tej metody. Za pioniera technologii uznaje się firmę Stratasys, skupiającą się na inwestowaniu w jej rozwój już od początku lat 90-tych ubiegłego wieku.
Podstawową i najważniejszą motywacją stojącą za narodzinami FDM była stale rosnąca potrzeba prototypowania z zachowaniem niskiego nakładu czasu i finansów. Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu oraz znacznym usprawnieniem samej technologii, zaczęto wykorzystywać ją do wytwarzania gotowych elementów. Wyjątkowa wszechstronność metody sprawiła, że znalazła ona zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki.
Na czym polega wytwarzanie metodą FDM?
Wytwarzanie technologią przyrostową FDM polega na podgrzaniu materiału oraz selektywnym nanoszeniu go w półpłynnej postaci, warstwa po warstwie, celem osiągnięcia ustalonej wcześniej geometrii. Specjalny materiał budulcowy, tzw. filament zostaje umieszczony w urządzeniu oraz dostarczony do głowicy drukującej, w której następuje podtopienie go i przekształcenie do stanu półpłynnego. Tworzywo jest następnie warstwowo rozprowadzane na platformie roboczej, aż do uzyskania pełnej wysokości wytwarzanego elementu. Po nałożeniu danej warstwy tworzywa, platforma obniża się, umożliwiając wielokrotne przejścia głowicy drukującej. Stygnięcie materiału, często wspomagane wentylatorami, prowadzi do zespolenia się nałożonych na siebie warstw materiału.
Poruszająca się w trójosiowym systemie głowica, pozwala na wytwarzanie elementów o pełnej formie przestrzennej. Całość procesu produkcyjnego przebiega według obliczonej wcześniej ścieżki druku, przygotowanej w dedykowanym oprogramowaniu projektowym do druku 3D.
Materiały wykorzystywane w technologii FDM
Podstawowymi materiałami budulcowymi używanymi w metodzie przyrostowej FDM są tzw. termoplasty, czyli wysoko wydajne tworzywa sztuczne, przystosowane do formowania w wysokich temperaturach. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów zaliczają się między innymi ABS, ASA, PC-ISO, NYLON, PLA oraz ULTEM. Wymienione tworzywa charakteryzują się wytrzymałością oraz odpornością na działanie szkodliwych chemikaliów i wysokich temperatur, co pozytywnie wpływa na trwałość samych produktów.
Surowce występują zazwyczaj w postaci specjalnej żyłki o różnej średnicy, nawiniętej na szpulę. Taka forma pozwala na umieszczeniu szpuli na ramieniu wykorzystywanej maszyny, celem ciągłego i nieprzerwanego dostarczania materiału do ekstrudera i głowicy drukującej.
Zastosowania technologii przyrostowej FDM
Technologia wytwarzania przyrostowego FDM znajduje obecnie zastosowanie w szeroko pojętym sektorze przemysłowym. Wytrzymałe produkty doskonale sprawdzają się w branży motoryzacyjnej, militarnej, lotniczej oraz w różnego rodzaju biurach architektonicznych i projektowych. Sterylność i biokompatybilność niektórych materiałów budulcowych pozwoliła wprowadzić tę metodę produkcyjną także do branży medycznej i farmaceutycznej.
Znaczne obniżenie kosztów produkcji i prototypowania sprawia, że FDM doskonale sprawdza się podczas wytwarzania modeli koncepcyjnych, wzorników, elementów konstrukcyjnych oraz innych narzędzi produkcyjnych.
Zalety druku 3D metodą FDM
Zaawansowane systemy druku 3D technologią FDM pozwalają na szybką i ekonomiczną produkcję całych serii modeli poglądowych oraz finalnych produktów. FDM jest jedną z najbardziej ekonomicznych metod wytwarzania, gwarantującą jednocześnie szybkie tempo produkcji oraz niewielkie straty materiałowe.
Niewątpliwą zaletą technologii jest również możliwość użycia szerokiej gamy tworzyw sztucznych. Dodatkowo podkreśla to wszechstronny charakter metody i pozwala wpływać na charakterystykę oraz dokładność wymiarowo-kształtową produkowanych modeli. Technologia przyrostowa FDM pozwala na uzyskanie bardzo dobrej powtarzalności druku oraz wysokiej dokładności wymiarowej wytwarzanych modeli o wartościach rzędu +/-0,15 do +/-0,3 mm.